h Dolar 33,0580 % 0.05
h Euro 36,1080 % 0.05
h Sterlin 42,9462 % 0.12
h Altın (Gr) 2.563,08 %0,08
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Kuryenin ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğluna 27 bin 300 lira adli para cezası

Kuryenin ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğluna 27 bin 300 lira adli para cezası

Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un, Fatih'te bir motosikletli kuryeye çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla açılan davada karar çıktı. Mahkeme, sanığı "taksirle ölüme neden olma" suçundan 27 bin 300 lira adli para cezasına çarptırdı. Karara göre, sanık 3 yıl hapis cezası almış ancak pişmanlığını göstermesi ve geçmişi dikkate alınarak bu ceza adli para cezasına çevrildi. Ayrıca sanığın sürücü belgesi de 6 ay süreyle geri alınacak.

Fatih’te Motosikletli Kuryeye Çarparak Ölümüne Neden Olduğu İddia Edilen Somali Cumhurbaşkanı’nın Oğlu Mahkemede

Fatih ilçesinde, 30 Kasım 2023 tarihinde motosikletli kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olduğu iddia edilen Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud’un yargılandığı dava sonuçlandı. İstanbul 33.Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmaya, Göçer’in eşi Öznür Göçer katılmadı, ancak taraf avukatları hazır bulundu.

Mahkeme, duruşma arasında sanığın hazır bulunduğunu ve ifadesinin tercüman huzurunda alındığını belirtti.

Göçer’in babası şikayetçi oldu

Duruşmada, Yunus Emre Göçer’in babası Metin Göçer’in avukatı, şikayetçi olduklarını ve davaya katılmak istediklerini belirtti. Sanığın cezalandırılmasını talep eden avukatlar, “Olay sonuçları açısından üzücü, ancak bir kaza durumudur. Acıları paylaşmaya ve yaraları sarmanın gayreti içindeyiz. Gerisi mahkemenin takdiridir” şeklinde konuştu.

27 Bin 300 Lira Adli Para Cezası

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Mohammed Hassan Shekh Mohamud’u “taksirle ölüme neden olma” suçundan önce 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın pişmanlığını, davranışlarını ve geçmişini göz önünde bulundurarak bu cezayı 27 bin 300 lira adli para cezasına indirdi. Ayrıca sanığın sürücü belgesi de 6 ay süreyle geri alınacak.

Olayın Geçmişi

30 Kasım 2023 tarihinde Fatih ilçesindeki Kennedy Caddesi Aksaray İstikametinde meydana gelen olayda, Somali Cumhurbaşkanlığına ait koruma kararı bulunan araçla seyir halinde olan Mohammed Hassan Shekh Mohamud, motosikletli kurye Yunus Emre Göçer’e çarptı. Ağır yaralanan Göçer, hastaneye kaldırıldı fakat kurtarılamadı. Kazanın ardından şüpheli Mohamud ifade verdi ve ardından yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrol tedbirleri uygulandı. Ancak şüphelinin Türkiye’den ayrıldığı tespit edildi.

Eşi Şikayetçi Değil

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi raporunda sanığın asli kusurlu, Yunus Emre Göçer’in ise tali derecede kusurlu olduğu belirtilmiştir. Yunus Emre Göçer’in eşi Öznur Göçer, başta şikayetçi olduğunu belirtmiş ancak sonrasında şikayetinin olmadığını ifade etmiştir. Sanığın “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde yapılan duruşmada Mohamud’un savunma yaptığı ortaya çıkmıştı. Savunmanın ardından Mohamud hakkındaki yakalama kararı ve yurt dışına çıkış yasağı adli kontrol tedbirleri kaldırıldı.

Kaygan yolda kontrolden çıkan araç çay bahçesine çarptı: 1 kişi hayatını kaybetti

Sıradaki haber:

Kaygan yolda kontrolden çıkan araç çay bahçesine çarptı: 1 kişi hayatını kaybetti

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.