h Dolar 31,0065 % 0.3
h Euro 33,5674 % 0.3
h Sterlin 39,1777 % 0.33
h Altın (Gr) 2.021,53 %0,48
h BIST100 7.962,34 %3,14
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Küçük bir atölyede üretilen ahşap ürünleri Avrupa’nın dikkatini çekiyor

Küçük bir atölyede üretilen ahşap ürünleri Avrupa’nın dikkatini çekiyor

Emekli bir kişinin hobi olarak başladığı ahşap oyma işi, yoğun talep görmesiyle ticari bir faaliyete dönüşmüş. Arif Uçar, özellikle yaptığı miğferlerin ilgi çektiğini ve birçok Avrupa ülkesine satış yaptığını belirtiyor. Uçar, ahşap oymacılık alanında daha çok üç boyutlu heykel ya da yarı heykel işleri yapmayı tercih ediyor ve mitolojiye olan ilgisinden dolayı Helenistik ve Roma Dönemi miğferlerini oymaya çalışıyor. Ahşap oyma sanatının azaldığını ifade eden Uçar, bu alanda ilgi çekmek ve yeni nesillere örnek olmak için sergiler düzenlemekte ve gençlerin de bu sanata ilgi duymasını istemektedir.

İzmir’de emekli olduktan sonra aldığı eğitimler sonucunda hobi olarak yaptığı ahşap oymacılık işinde ürettiği eserler yoğun talep görüyor. Arif Uçar, geliştirdiği harika eserleri Avrupa’ya ihraç ediyor. Uçar, “Yaptığım eserlerin ilgi çekmesi üzerine ticari faaliyete dönüştürdüm. Özellikle yaptığım miğferler ilginç bulundu” şeklinde konuştu.

İzmir’de yaşayan ve özel sektörde uzun yıllar çalışan Arif Uçar, çocukluk hayali olan ahşap oymacılığı kursuna gitti. Çiğli Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici Tahsin Güler’den eğitim aldı. Güler’in vefatından sonra Uçar, Güler’in kardeşi olan ahşap ustası Aşır Güler ile çalışmalarına devam etti. Uçar, 35 metrekarelik atölyesinde küçük işler üretmeye başladı ve zamanla kendini geliştirerek harika eserler yapmaya başladı. Uçar, geçtiğimiz 5 yıl boyunca ahşap oyma işiyle ilgilenmekte ve özellikle üç boyutlu heykel ve yarı heykel alanlarında çalıştığını belirtmektedir. Ayrıca, Ege’nin balıkları ve Helenistik ve Roma Dönemi miğferleri gibi konulara da ilgi duymaktadır.

Arif Uçar, başlangıçta hobisi olarak başladığı ahşap oymacılık işinin zamanla ticari bir hal aldığını ifade etti. Özellikle yaptığı miğferlerin ilgi çektiğini belirten Uçar, “Ahşap oymacılıkta miğfer yapılığını hiç görmemiştim. Hatta Helenistik miğferler, Viking miğferleri, Selçuklu miğferleri gibi taleplerle karşılaştım” dedi.

Yoğun ilgi gören miğferlerin nasıl yapıldığını anlatan Uçar, öncelikle kullanılan ağaçın en az 2-3 yıl kurumuş olması gerektiğini belirtti. Uğur, oyma işlemi için ıhlamur ağacını tercih ettiğini söyledi. Ahşap üzerinde istenen obje çizildikten sonra oyma işlemi elle ve özel aletlerle başlamaktadır. İç kısmının oyulmasının ardından dış şekillendirme ve ince motifler için çalışmalar yapılır. Boyama aşamasında ise kök boyaları veya kumaş boyaları kullanılır. Son olarak cilalama işlemleri ve keten tohumu yağı ile masaj yapar gibi parlatma işlemi gerçekleştirilir. Bu süreç sonunda yaklaşık bir ayda bir eser ortaya çıkar.

Ahşap oyma sanatına olan ilginin azaldığına dikkat çeken Uçar, bu tür geleneksel sanatların tehlike altında olduğunu ifade ederek, genç nesillere örnek olmak için sergiler düzenlediklerini ve ilgi çektiklerini belirtti. Uçar, gençlerin bu sanata ilgi duyması gerektiğini söyleyerek, bu değerli sanatın kaybolmasını istemediklerini vurguladı.

Van’da güvenlik operasyonu düzenlendi

Sıradaki haber:

Van’da güvenlik operasyonu düzenlendi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.