h Dolar 32,8540 % 1.06
h Euro 35,3128 % 1.06
h Sterlin 41,7617 % 0.81
h Altın (Gr) 2.486,84 %2,24
h BIST100 10.739,94 %2,57
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Hamal Pazarı’nda günlük yevmiye ile çalışan vatandaşlardan özel kıraathane talebi

Hamal Pazarı’nda günlük yevmiye ile çalışan vatandaşlardan özel kıraathane talebi

Eskişehir'deki Hamal Pazarı'nda günlük yevmiyeyle çalışan işçiler, kendilerine özel bir kıraathane yapılmasını istiyor. Reşadiye Camii'nin önünde toplanan yaklaşık 15 kişi, gün boyu ayakta beklemek yerine bu kıraathanede dinlenmek istiyor. Pazarın eski hareketli günlerinden uzak olduğunu belirten işçiler, bazı günler hiç iş alamadıklarını söyledi. Eskişehir halkının bilmediği birçok işçinin burada beklediğini dile getiren işçiler, kış mevsiminde soğukta beklemek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Eskişehir’in Hamal Pazarı olarak bilinen bölgesinde günlük yevmiye ile çalışan ve sayıları giderek azalan vatandaşlar, uzun süre ayakta beklememek ve hava koşullarından korunmak için kendilerine özel bir kıraathane yapılmasını talep ediyor. Eskişehir’deki Reşadiye Camii’nin önünde toplanan emekli ve yaşlıların da aralarında bulunduğu yaklaşık 15 kişi, hamal işlerini yaparak geçimlerini sağlıyor.
Önceden canlı bir pazar olduğu bilinen Hamal Pazarı’nın şu anda eskisi gibi aktif olmadığını belirten işçiler, bazen hiç iş almadan evlerine döndüklerini ifade ediyor. Kış aylarında saatlerce soğuk havada bekleyen ve üşüdüklerinde çayla ısınan hamallar, yetkililerden kendilerine özel bir kıraathane yapılmasını ve bu yerin tanıtılmasını istiyor.
Emekli vatandaş Ali Uyar, uzun yıllardır devam eden Hamal Pazarı’nın ne anlama geldiğini açıkladı. Yaz aylarında işlerinin yoğunlaştığını, kış aylarında ise durma noktasına geldiğini söyleyen Uyar, eskiden hamalların Eskişehir’deki Bayat Pazarı’ndaki kahvelerde toplandıklarını belirtti. Birisi işçi ihtiyacı olduğunu söylediğinde hemen 10 kişiyi alıp götürdüklerini, bir başkasının ise inşaatta 20 kişiye ihtiyacı olduğunu belirttiğinde kahvede kimse kalmadığını ifade etti. Ancak şimdi böyle bir durumun olmadığını ve işlerin durgun olduğunu söyleyen Uyar, özellikle kış aylarının işsizlik dönemi olduğunu belirtti.
Hamal Pazarı’nda günlük yevmiye ile eşya taşıma işleri yapıldığını söyleyen Uyar, eskisi gibi aktif olmadığı için günlerinin çoğunda hiç iş alamadıklarını ve sadece beklediklerini anlattı. Yaşlı vatandaşların çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi ağır eşyaları taşımakta zorlandığını, bu nedenle onlara küçük kutular taşıttıklarını belirtti. Hamal Pazarı’na gelip gidenlerin çoğunun telefonla iş aldığını ve bu yüzden buraya gelmediğini ifade eden Uyar, 73 yaşında olan insanlar da dahil olmak üzere birçok kişinin hamallık yapmaya devam ettiğini söyledi.
Hamallar, Sabah saat 08.00’de toplanmaya başlayıp akşam saat 17.00’de dağıldıklarını belirtiyor. Öğle arasında kahvehaneye giderek dinleniyor ve çay içerek ısınıyorlar. Ancak hamalların sadece kahvehanede vakit geçirebilecekleri bir yerleri olmadığı için genellikle grup halinde dışarıda bekliyorlar. Hamal Pazarı’nda işçi arayanların yanına giderek taleplerini öğrenip fiyat konuşmalarını gerçekleştiren hamallar, iş verenin direkt kendileriyle iletişime geçmesi halinde kesinlikle oraya gittiklerini belirtiyor. Hamallar, işi görerek fiyat vermenin en doğru olduğunu düşünüyorlar.
Hamallar, soğuk kış şartlarında dışarıda beklemenin zor olduğunu belirterek sadece hamallara özel bir kıraathane talep ediyorlar. Bu kıraathanenin Hamal Pazarı olarak tanıtılması halinde iş verenlerin sadece buraya gelerek işçi alabileceklerini ifade ediyorlar. Şu an dışarıda beklemek zorunda kaldıklarını ve kendilerine ait bir yerlerinin olmadığını belirten hamallar, Eskişehir halkının Hamal Pazarı’nın nerede olduğunu eskiden bildiğini ancak artık pek bilinmediğini söylüyorlar.

MİT, PKK/YPG’nin Suriye’deki sözde liderini etkisiz hale getirdiği bildirildi

Sıradaki haber:

MİT, PKK/YPG’nin Suriye’deki sözde liderini etkisiz hale getirdiği bildirildi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.