h Dolar 33,0521 % -0.08
h Euro 36,0322 % -0.08
h Sterlin 42,9299 % -0.06
h Altın (Gr) 2.571,39 %0,40
h BIST100 11.064,85 %0,37
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Eskişehir’de Pençe Kilit Harekâtında şehit olan askerler ve Gazze için yürüyüş

Eskişehir’de Pençe Kilit Harekâtında şehit olan askerler ve Gazze için yürüyüş

Eskişehir'de Kardeşlik Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşte, Pençe Kilit Harekâtında şehit olan askerler ve Gazze için dikkat çekici sloganlar atıldı. Yürüyüş sonrasında basın açıklaması yapan Kardeşlik Platformu Başkanı Mehmet Şirin Aslan, terörü lanetleyerek, emperyalizme ve Gazze'deki işgale karşı birlikte ses çıkarmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca Filistin'deki çocuk katliamlarının durdurulması için çağrı yapıldı. Yaralı askerler ve Gazze için dualar edildi.

Eskişehir’de Kardeşlik Platformu tarafından düzenlenen bir etkinlikte, Pençe Kilit Harekâtı’nda şehit olan askerler ve Gazze için bir yürüyüş gerçekleştirildi. Vatandaşlar, Çarşı Camii’nden başlayarak Hamamyolu Caddesi üzerinden geçerek Alaattin Camii’ne kadar yürüdü ve ardından bir basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş sırasında “Şehitler ölmez vatan bölünmez, katil PKK, kahrolsun İsrail ve Amerika” sloganları atıldı. Katılımcılar, Türk bayraklarının yanı sıra Türkçe ve İngilizce pankartlar da taşıdı. Grup, Filistin’deki çocuk katliamlarının durdurulması çağrısında bulunurken, Pençe Kilit Harekâtı’nda şehit olan askerler ve Gazze için dualar edildi. Kardeşlik Platformu Başkanı Mehmet Şirin Aslan, basın açıklamasında şunları söyledi: “Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kilit Harekâtı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralılara şifa temenni ediyoruz. Terörü bir kez daha kınadığımızı ve memleketimize zarar vermek isteyenlerin hedeflerine asla ulaşamayacaklarını ilan ediyoruz. Teröristlerin arkasında duran şer odaklarının tüm insanlık için tehdit olduğunu bir kere daha vurguluyoruz. Bugünkü etkinlikle teröre, emperyalizme ve Gazze’deki işgale karşı tek bir ses olmayı amaçladık. Bugüne kadar Filistin’de 23 binden fazla insan – bunların arasında 10 binden fazla çocuk ve 7 binden fazla kadın – hayatını kaybetti. Ayrıca 8 bin kişi kayıp, 60 binden fazla kişi yaralandı. İşgalci İsrail’in saldırıları nedeniyle 359 bin ev zarar gördü, 69 bin bina tamamen yıkıldı ve 2 milyon sivil zorla yerlerinden edildi. İsrail ayrıca hastaneleri, ambulansları ve sağlık çalışanlarını yoğun bir şekilde hedef alıyor. Bugüne kadar 150’den fazla sağlık merkezi ve hastane ile yüzden fazla ambulans saldırılara maruz kaldı. Sağlık hizmetlerinin yetersizliği sebebiyle birçok yaralı ve hasta tedavi göremedi ve yaşamını yitirdi. Gazze’de 50 binden fazla hamile kadın bulunuyor ve gerekli adımlar atılmazsa bu kadınlar elektrik ve medikal hizmetler olmadan doğum yapmak zorunda kalabilir. Bombardımanlar, yemek ve su ulaşımının engellenmesi ciddi bir tehdit oluşturuyor. Birçok hamile kadın, anestezi olmadan sezaryen ameliyatı olmak zorunda kalıyor ve düşük sebebiyle birçok bebek anne karnında hayatını kaybediyor. Tüm vicdan sahibi insanlara sesleniyoruz. Bu soykırım karşısında herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler, işgalci İsrail’in ürünlerine karşı harekete geçmeli. İsrail saldırılarının derhal durdurulması ve acil bir ateşkes sağlanması gerekmektedir. Yıllardır gereken yaptırımların derhal uygulanması gerekiyor.”

DATÜB Genel Başkanı Kassanov’dan şehitler için başsağlığı mesajı

Sıradaki haber:

DATÜB Genel Başkanı Kassanov’dan şehitler için başsağlığı mesajı

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.