h Dolar 31,1887 % 0.13
h Euro 33,8069 % 0.13
h Sterlin 39,4754 % -0.08
h Altın (Gr) 2.037,06 %0,22
h BIST100 9.078,29 %-1,10
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Erzurum’da merkezli olarak 10 ilde dolandırıcılık operasyonu gerçekleştirildi

Erzurum’da merkezli olarak 10 ilde dolandırıcılık operasyonu gerçekleştirildi

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, dolandırıcılık faaliyetleri yapan bir şebekeden 6 milyon TL'den fazla haksız kazanç elde ettikleri tespit edilen 20 kişiyi gözaltına aldı. Operasyon, Erzurum merkezli 10 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Şüphelilerin lüks rezidanslarda sahte ilanlarla alıcıları ve satıcıları dolandırdıkları belirlendi. Operasyon sonucunda tabanca, dolar, cep telefonu ve banka kartları ele geçirildi. Gözaltındaki şüpheliler ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye sevk edildi.

Erzurum’da Dolandırıcılık Şebekesi Çökertildi

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından yürütülen operasyonla bir dolandırıcılık şebekesi çökertildi. Operasyon Erzurum merkezli 10 ilde gerçekleştirildi.

Yapılan araştırmalara göre, dolandırıcılık faaliyetlerinin ortaya çıkarılması ve yeni mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen teknik ve fiziki takip sonucunda, şüpheli kişilerin çıkar amaçlı suç örgütleri kurdukları ve lüks rezidanslarda sistem oluşturdukları tespit edildi. Bu sistemde, araç satışı yapmak isteyen vatandaşların ilanlarını kopyalayarak sahte ilanlar verdikleri ve alıcı ve satıcı vatandaşları “Sazan sarmalı” adı verilen yöntemle noterde buluşturarak satış bedelinin kendilerine gönderilmesini sağladıkları belirlendi. Ayrıca, aldıkları paraları kripto hesaplara transfer ederek paranın izini kaybettirmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Bu yöntemle ülke genelinde çok sayıda vatandaşı dolandıran suç örgütü, 6 milyon Türk Lirası’ndan fazla haksız kazanç elde etti. Bunun üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda, Erzurum merkezli İstanbul, Manisa, Denizli, Isparta, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyona 66 ekip ve 135 personel katıldı. Şüphelilerden örgüt yöneticileri ve onlara bilgi veren 20 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda ise 1 adet ruhsatsız tabanca, 2 bin 100 ABD doları, kripto hesapları içeren 21 adet cep telefonu, 2 adet dizüstü bilgisayar, başka isimler adına düzenlenmiş çok sayıda banka kartı, para gönderimlerine dair banka dekontları ve flaş bellekler ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde verdikleri ifadelerin ardından Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Şehit Samet Aslan’ın cenazesi Amasya’ya nakledildi

Sıradaki haber:

Şehit Samet Aslan’ın cenazesi Amasya’ya nakledildi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.