h Dolar 33,0992 % 0.21
h Euro 36,2204 % 0.21
h Sterlin 43,0858 % 0.44
h Altın (Gr) 2.618,76 %-0,10
h BIST100 11.134,08 %-0,05
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Atakum’da işitme engelli kişilere yönelik tercüman hizmeti: Her ay 800 çağrı yanıtlanıyor

Atakum’da işitme engelli kişilere yönelik tercüman hizmeti: Her ay 800 çağrı yanıtlanıyor

Samsun'un Atakum Belediyesi, işitme engelli bireylere tercüman desteği sağlıyor. Türk işaret dili tercümanı aracılığıyla ayda 800'den fazla çağrıya cevap veren belediye, işitme engelli bireylere nikah, sağlık hizmetleri, eğitim gibi birçok alanda destek veriyor. Atakum Belediyesi, yaklaşık 50 bin konuda işitme engelli bireylere destek olmuş ve Türk İşaret Dili tercümanıyla sağlık kurumlarına başvuran işitme engellilere sorunsuz bir tedavi süreci sunuyor. Belediye, ücretsiz Türk İşaret Dili dersleri ve İşaret Dili Akademisi ile daha fazla insana bu dili öğretmeye çalışıyor. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci'nin desteğiyle erişilebilirlik ve bilinçlendirme çalışmalarına devam eden belediye, engelli haklarına saygılı bir şehir olma hedefinde ilerliyor.

Samsun’un Atakum Belediyesi, işitme engelli bireylere yönelik tercüman desteği sağlayarak ayda 800’den fazla çağrıya işaret diliyle görüntülü cevap veriyor. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, engellilerin erişilebilir bir şehirde yaşaması için çalışmalarını sürdürüyor. Belediye bünyesinde görevli olan Türk işaret dili tercümanı, işitme engelli bireylere nikah, sağlık hizmetleri, eğitim, cenaze gibi hayatın akışındaki birçok alanda desteğe devam ediyor. Atakum Belediyesi’nde görevli Türk İşaret Dili Tercümanı Tugay Kurtgözlü, aylık 800 görüntülü çağrıya yanıt verdiklerini ve Samsun’da tercümanı bulunan tek belediye olduklarını belirtti. Kurtgözlü, “Göreve geldiğimiz günden beri ortalama 50 bin farklı konuya katkı sağladık. İşitme engelli toplumun erişim hakkını güvence altına almak için çalışıyoruz” dedi. Kurtgözlü, işitme engelli bireylerin günlük ihtiyaçlarında yanlarında olduklarını ve gerektiğinde görüntülü olarak destek verdiklerini vurguladı. Atakum Belediyesi olarak Türk İşaret Dili tercümanlık hizmetini dünya standartlarına uygun olarak sunmaya önem verdiklerini ifade eden Kurtgözlü, işitme engelli bireylerin sağlık kurumlarına başvurduklarında tercüman eşliğinde tedavi alabilmelerinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, Atakum Belediyesi personeli ve talep eden kurumlar ve kişilere Türk İşaret Dili dersleri ücretsiz olarak sunulduğunu ve Samsun’un ilk İşaret Dili Akademisi’nin çevrimiçi olarak kurulduğunu söyledi. Kurtgözlü, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’ye yapılan çalışmalarda destek verdiği için teşekkür etti ve erişim hakkının bir hak olduğu bilinciyle çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.

Altınordu’da Çocuklar İçin Sinema Günleri, Ara Tatilde Başlıyor!

Sıradaki haber:

Altınordu’da Çocuklar İçin Sinema Günleri, Ara Tatilde Başlıyor!

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.