h Dolar 30,9988 % 0.27
h Euro 33,5489 % 0.27
h Sterlin 39,1597 % 0.29
h Altın (Gr) 2.022,64 %0,54
h BIST100 9.265,12 %-0,85
a
  • Vakit
  • Gündem
  • Ermeni çetelerinden kaçarken Van Gölü’nde boğulan 50 kadın anıldı

Ermeni çetelerinden kaçarken Van Gölü’nde boğulan 50 kadın anıldı

Van Gölü'nde 1915 yılında Ermeni çetelerinden kaçarken boğularak hayatını kaybeden 50 kadının anısına karanfil bırakıldı. Şehit olan kadınlar için düzenlenen anma programına katılanlar, Zeve Şehitliği'nde İstiklal Marşı okuduktan sonra basın açıklaması yaptı. Programda konuşan yetkililer, PKK'nın Müslüman Kürtlere giydirmeye çalıştığı elbisenin, Ermeni terör örgütü Asala'dan günümüze uzanan bir oyun olduğunu ve Ermeni katliamlarını unutmayacaklarını belirtti. Milliyetçi Aydınlar Ocağı Platformu Başkanı, iffetlerini korumak adına boğulan kadınlar için bir anıtın yapılmasını istedi. Azerbaycan Savaş Gazisi Kadınları Birliği Türkiye Temsilcisi, tarihin zalimleri ve zulümleri asla unutmadığını ve bu çiçeği şehitliklere götürdüklerini söyledi. Dua okuyan katılımcılar, Van Gölü sahiline giderek karanfil bıraktı.

Van’da 1915 yılında Ermeni çetelerinden iffetlerini korumak için kaçarken boğularak hayatını kaybeden 50 kadının anısına Van Gölü’ne karanfil bırakıldı.

Van’da 1915 Ermeni Mezalimi’nde işkence edilmek üzere Akdamar Adası’na götürülen ve iffetlerini korumak için kaçarken Van Gölü’nde boğularak şehit olan 50 kadın, dualarla anıldı. Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği öncülüğünde, Milliyetçi Aydınlar Ocağı Platformu ve Azerbaycan Savaş Gazisi Kadınları Birliği Türkiye Temsilciliği’nin katılımıyla şehit olan 50 kadının anısına bir program düzenlendi.

Van’da yaşanan bu acı olayı hatırlatmak ve şehit kadınları anmak amacıyla gerçekleştirilen programda, 2 bin 500 Müslümanın anısına oluşturulan Zeve Şehitliği ziyaret edildi. Katılımcılar, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okudu. Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği Başkanı Bilal Yücebaş, programda yaptığı basın açıklamasında, Ermeni Mezalimi’nde Akdamar Adası’na götürülen ve iffetlerini korumak için kaçarken boğularak hayatını kaybeden kadınları anma programı düzenlediklerini belirtti. Yücebaş, “Günümüzde de Müslüman Kürt kardeşlerimize devşirilmek istenen PKK elbisesinin aslında Ermeni terör örgütü Asala’dan başlayıp günümüze kadar devam eden koyun postuna bürünmüş çakallar olduğunun farkındayız” diyerek, Ermenilerin bölgede ve Azerbaycan’da gerçekleştirdiği katliamları asla unutmayacaklarını vurguladı.

Milliyetçi Aydınlar Ocağı Platformu Başkanı Gazeteci-Yazar Vedat Yenerer ise iffetlerini korumak için Van Gölü’nde boğularak hayatını kaybeden kadınlar için bir ‘İffet Anıtı’ yapılmasını önerdi.

Azerbaycan Savaş Gazisi Kadınları Birliği Türkiye Temsilcisi Zülfiye Güneş ise Azerbaycan’da karanfilin özde şehit kanına yoğrulmuş bir çiçek olduğunu ifade ederek, “Biz bu çiçeği şehitliklere giderken götürüyoruz. Bizler bu kadar katledilmiş ve soykırımlara uğramamıza rağmen kendimizi iyi tanıtamıyoruz. Bunun için daha çok çalışıp tanıtmamız lazım. Aslında tarih zalimleri ve zulümleri unutmaz. Bilakis kara harflerle yazar. Bizler de unutmayalım ve unutturmayalım” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar dua etmek için şehitliğe gittiler ve Van Gölü sahilinde karanfil bıraktılar.

Tragedyaya kurban giden ailenin son yolculuğuna katılım yoğun oldu

Sıradaki haber:

Tragedyaya kurban giden ailenin son yolculuğuna katılım yoğun oldu

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.