h Dolar 32,8248 % 0.04
h Euro 35,2439 % 0.04
h Sterlin 41,7711 % -0.2
h Altın (Gr) 2.451,13 %-1,53
h BIST100 10.771,36 %0,29
a
  • Vakit
  • Gündem
  • 38 yıllık yanlışın düzeltilmesi için sevinmekten mahrum kaldı

38 yıllık yanlışın düzeltilmesi için sevinmekten mahrum kaldı

Giresun'un Bulancak ilçesinde nüfus müdürünün hatası sonucu kadın olarak kaydedilen 52 yaşındaki Kumral Bodur'un nüfus mücadelesi 38 yıl sürdü. Ancak kadın kimliği ile açılan davalar, Bodur erkek olduğunu kanıtladıktan sonra sonuçlanmaya başladı. Bodur, düzeltme yapılmadan önce birçok zorlukla karşılaştı ve hukuki süreçlerde 15 yıl boyunca erkek olduğunu kanıtlamak zorunda kaldı. Ancak şimdi, erkek olarak davaların ve cezaların bedelini ödemekle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Bodur, yaşadığı bu hatalı kimlik durumu nedeniyle birçok zorlukla karşılaştığını ve hayatının çoğunu mahkeme kapılarında geçirdiğini söylüyor.

“Nüfus müdürünün hatası sonucu kadın olarak kaydedilen Kumral Bodur, davanın uzun sürmesi ve sonuçlanmaya başlamasıyla hayal kırıklığı yaşadı.

Giresun’un Bulancak ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki Kumral Bodur, nüfus müdürünün hatası nedeniyle kadın olarak kaydedildi. Ancak bu yanlışlığın düzeltilmesi sürecinde 38 yıl boyunca mücadele etmek zorunda kaldı. Hem hukuki savaş verirken hem de evlilik yapma, çocuk sahibi olma gibi temel haklardan mahrum kaldı. Nihayet geçen yıl davayı kazandı ancak şimdi de erkek kimliğiyle açılan davalarla karşı karşıya kaldı.

Kumral Bodur, hatanın nedeniyle uzun yıllar boyunca erkek olduğunu ispat etmeye çalıştı. Ancak erkek kimliğini aldıktan sonra, daha önce açılmış olan kadın kimliğiyle ilişkili davalar sonuçlanmaya başladı. Bu davalar arasında hakaret, aile içi kavgalar ve askerlikle ilgili davalardan oluşuyor. Bodur, 38 yıllık bir hatanın sonunda düzeltilmesinden dolayı sevinemiyor çünkü şimdi de yeni bir mücadele ile karşı karşıya kalmış durumda.

Kumral Bodur, “Yıllarca erkek olduğumu ispatlamaya çalıştım, şimdi de erkek kimliği aldıktan sonra bedelini ödemeye çalışacağım. Davaların hepsi en az 15 yıllık ve ben bu davalardan dolayı tüm hayatımı mahkeme kapılarında geçirdim” dedi.

Bu sürecin sonucunda aldığı cezaların cezaevine girmesine neden olmadığını belirten Bodur, şimdilerde ise bu cezaları çekmeye çalıştıklarını ifade etti. O dönemdeki hataların bedelini ödemek zorunda kalan Bodur, “38 yıllık hayatımı ne kimlik hatası ödeyebilir ne de başkalarının hatası. Bana bu konuda yardımcı olacak birilerinin olduğunu düşünmekteyim” şeklinde konuştu.

38 yıl sonra yapılan düzeltmeyle mutlu olamayan biri

Sıradaki haber:

38 yıl sonra yapılan düzeltmeyle mutlu olamayan biri

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.