h Dolar 33,0932 % 0.2
h Euro 36,2077 % 0.2
h Sterlin 43,0479 % 0.35
h Altın (Gr) 2.620,95 %-0,02
h BIST100 11.134,08 %-0,05
a
  • Vakit
  • İpucu
  • Rusça Harflerin Okunuşu Ve Yazılışı – Rusça’da Kaç Harf Vardır? Türkçe Karşılığı Nedir?

Rusça Harflerin Okunuşu Ve Yazılışı – Rusça’da Kaç Harf Vardır? Türkçe Karşılığı Nedir?

Rus alfabesi, Kiril alfabesinden türetilmiş olup toplamda 33 harfi içerir. Bu alfabede 10 sesli, 21 sessiz harf ve 2 tonlama işareti bulunmaktadır. Türkçe'ye benzer harfler içeren Rus alfabesinde vurgulama önemlidir. 'ь' harfi yumuşatma işareti, 'ъ' harfi ise sertleştirme işareti olarak kullanılır. Seslerin çoğu Türkçe karşılıklarına sahiptir. Örneğin, 'А' harfi 'A', 'Б' harfi 'B' gibi. Sesli harfler arasında 'Е' (YE ya da E), 'Ё' (YO ya da Ö), 'Ю' (YU ya da Ü), 'Я' (YA ya da Ä) bulunur.

Kiril alfabesinden türeyen Rus alfabesinde (Kiril Alfabesi) toplam 33 harf bulunur. Alfabede 10 adet sesli, 21 tane sessiz ve 2 tane tonlama işareti vardır. Başta öğrenmesi zor gibi gözükse de Rus alfabesini okumak diğer dillere göre aslında daha kolaydır. Bazı harflerin dışında Rus alfabesinin Türkçe karşılığı aynıdır. Türkçe’ye göre farklı vurgulama sistemine sahip olan Rusça’da telaffuz hatası anlamlarda değişiklik göstermeye neden olabilir. Rus alfabesi kaç harf? diyorsanız “Rus alfabesi harfleri, Türkçe okunuşu, yazılışı, el yazısı ve karşılığı” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Slav dilleri ailesine ait olan Rus alfabesi, 10’u sesli, 21’i sessiz ve 2 adet tonlama işareti ile 33 harften oluşur. Ayrıca Rus alfabesindeki 10 sesli harfin 6 tanesi tek sesli, diğer 4 tanesi ise çift sesli harflerdir. Rusça, vurgulamanın önemli olduğu bir dildir. Doğu Slav Dilleri kolunda bulunan Rusça’da vurgulu harf, biraz daha üzerine basılarak ve üzerinde durularak telaffuz edilir. Rus alfabesindeki ‘ь’ yumuşatma işareti olarak kullanılır. Tek başına harf olmayan bu işaret, kendisinden önceki harfin daha yumuşak okunmasını sağlar. Benzer bir şekilde ‘ъ’, sertleştirme işaretidir ve kendisinden önceki harfin sert okunmasına yardımcı olur. Seslerin çoğu Türkçe karşılıklarına sahiptir. Rus alfabesinde ‘C’ harfi bulunmaz; bu sesin yerine «дж» harfleri bir araya getirilerek ‘C’ harfi temsil edilir.

 

Rusça Alfabesi Ve Türkçe Kaşılığı

А а – A

Б б – B

В в – V

Г г – G

Д д – D

Е е – YE ya da E

Ё ё – YO ya da Ö

Ж ж – J

З з – Z

И и – İ

Й й – Y

К к – K

Л л – L

М м – M

Н н – N

O o – O

П п – P

P p – R

С с – S

Т т – T

У у – U

Ф ф – F

Х х – H

Ц ц – TS

Ч ч – Ç

Ш ш – Ş

Щ щ – ŞÇ (klasik Rusça-ŞŞ günümüzde edebi Rusça)

Ъ – Sert işaret

Ы – I

Ь – Yumuşak işaret

Э э – É (kapalı e)

Ю ю – YU* ya da Ü

Я я – YA* ya da Ä (açık E)

 

Rusça Sesli Harfler

А, У, О, Ы, Э, Я, Ю, Ё, И, Е

 

Rusça Çift Sesli Sesli Harfler

Е, Ё, Ю, Я

 

Rusça Sessiz Harfler

Б, В, Г, Д, Ж, З, Й, К, Л, М, Н, П, Р, С, Т, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ

 

Rusça Her Zaman Sert Okunan Sessiz Harfler

Ж, Ш, Ц

 

Rusça Her Zaman Yumuşak Okunan Sessiz Harfler

Ч, Щ, Й

 

Rusça Tonlama İşaretleri

Ъ, Ь

Kardeş Sözleri 2024 – En Güzel, Duygulu, Anlamlı, Ağlatan Kısa Ve Uzun Kardeşlik Sözleri

Sıradaki haber:

Kardeş Sözleri 2024 – En Güzel, Duygulu, Anlamlı, Ağlatan Kısa Ve Uzun Kardeşlik Sözleri

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.