h Dolar 32,9079 % -0.43
h Euro 35,8410 % -0.43
h Sterlin 42,5172 % -0.44
h Altın (Gr) 2.523,70 %-1,06
h BIST100 11.172,75 %0,15
a
  • Vakit
  • Siyaset
  • Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden İsrail-Filistin çatışmalarında işlenen muhtemel suçları soruşturmasını istedi

Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden İsrail-Filistin çatışmalarında işlenen muhtemel suçları soruşturmasını istedi

Meksika ve Şili, İsrail-Filistin arasındaki çatışmalarda işlenen muhtemel suçların soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden talepte bulundu. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 104 gün boyunca sürerken, Meksika ve Şili, UCM'ye Gazze'deki şiddet olaylarına ilişkin endişelerini dile getirerek soruşturma yapılmasını istedi. Meksika Dışişleri Bakanlığı, BM'nin UCM'nin yetkisine giren birçok olayı detaylandıran raporlara atıfta bulunarak, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı açtığı soykırım davasının da takip edildiğini belirtti. Davaların acil bir ateşkes sağlayabileceği ve kalıcı barışa katkıda bulunabileceği vurgulandı.

Meksika ve Şili, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvurarak İsrail-Filistin çatışmaları sırasında işlenen suçları soruşturmasını talep etti. Gazze Şeridi’ne yönelik İsrail saldırılarının 104 gün boyunca sürmesi üzerine Meksika ve Şili, UCM’ye başvurarak şiddet olaylarına karşı duydukları endişeleri dile getirdi. Meksika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BM’nin suç teşkil edebilecek birçok olayı detaylandıran raporlarına atıfta bulunularak, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Gazze Şeridi’nde İsrail’e karşı açtığı soykırım davası takip edilmektedir. Açıklamada, bu davaların acil bir ateşkesin sağlanmasına yardımcı olabileceği ve iki devlet arasında kalıcı barışa doğru ilerleme sürecine katkıda bulunabileceği belirtilmektedir. Meksika ve Şili, İsrail-Filistin çatışmalarıyla ilgili olarak uluslararası adil bir çözüm arayışında önemli bir adım atmıştır.

Ankara’dan dönüşünde Büyükşehir Başkanı Büyükkılıç, coşkulu bir karşılama ile karşılandı

Sıradaki haber:

Ankara’dan dönüşünde Büyükşehir Başkanı Büyükkılıç, coşkulu bir karşılama ile karşılandı

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.