h Dolar 32,4941 % 0.66
h Euro 34,9018 % 0.66
h Sterlin 41,4620 % 0.49
h Altın (Gr) 2.405,13 %0,60
h BIST100 10.391,89 %2,23
a

“Geçmişten bugüne Erzurum Basını” kitaplaştı

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Temiztürk'ün kitabı "Erzurum Sözlü Basın Tarihi", Erzurum'da görev yapan gazetecilerin katkılarıyla hazırlandı. Kitapta, Erzurum basınının geçmişi ve günümüzdeki durumu anlatılırken, Erzurumlu gazetecilerin deneyim ve hatıralarına da yer veriliyor. Hakan Temiztürk, kitabında Erzurum'un Türk basın tarihindeki önemine vurgu yaparak, birçok önemli gazetecinin çalışmalarıyla Erzurum'un basın sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Temiztürk’ün kitabı “Erzurum Sözlü Basın Tarihi”, büyük ilgi görmekte. Deniz Yayınevinden çıkan bu eser, okuyucular ve özellikle medya mensupları tarafından beğeniyle karşılandı. Kitap, Erzurum’da görev yapmış gazetecilerin katkılarıyla hazırlandı ve adeta Erzurum’un basın geçmişini günümüze özetliyor. Araştırma ve inceleme alanında kaleme alınan bu kitap, Erzurum basın sektörüne emek veren gazetecilerin deneyimleri ve hatıralarıyla zenginleştirildi.

Hakan Temiztürk’ün bu kitabında, Türk basınında Erzurum’un yeri ve önemi vurgulanıyor. Kitap, Envar-ı Şarkiyye’den bugüne kadar var olmuş ve hafızalara kazınmış birçok gazete ve dergiyi okuyucularını zaman yolculuğuna çıkararak anlatıyor. Geçmişten günümüze Erzurum basınının önemli aktörlerine dikkat çeken bu kitap, 1960’lardan bugüne kadar farklı kademelerde çalışmış Erzurumlu gazetecilerin anlatılarıyla şekilleniyor. M. Talat Uzunyaylalı, Kadir Sabuncuoğlu, Mehmet Şener, Öztürk Akkök, Ayhan Türkez, Sevda Güneş, Salih Tekin, İrfan Tarakçıoğlu, Muhammet İspirli, Hüseyin Bekmez ve Tahsin Kaya gibi isimlerin meslek hayatlarındaki olaylar, deneyimler ve hatıralara yer veriliyor.

Hakan Temiztürk, paylaşılan hatıralar, bilgiler ve tanıklıklarla Erzurum basın tarihine ışık tutulduğunu belirtiyor. Erzurum’un Türk basınındaki önemine değinen Temiztürk, “Erzurum, Türk basınının en önemli merkezlerinden biri; geçmişte olduğu gibi bugün de öyle. Envar-ı Şarkiyye’den bu yana birçok gazete ve dergi çıktı ve bu birikim, Erzurum’u Türkiye’nin önemli bir basın, daha sonra medya merkezi haline getiren değerli gazetecilerin çabalarıyla ortaya çıktı. Süleyman Necati ve Cevat Dursunoğlu gibi isimler, Envar-ı Şarkiyye’yi İstanbul’dan bile takip edilen bir gazete haline getirdi. Kemal Alyanak, Milletin Sesi gazetesiyle Erzurum basın tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Mithat Turgutcan ise şehrin sosyo-kültürel faaliyetlerinin en büyük destekçisi oldu. Bu isimlerin ardından gelen Erzurumlu gazeteciler, ustalarından aldıkları bayrağı daha da ileriye taşıma amacıyla yoğun çaba sarf ettiler. M. Talat Uzunyaylalı, Kadir Sabuncuoğlu, Öztürk Akkök, Mehmet Şener gibi marka isimlerin çalışmalarıyla Erzurum yerel basını bir süre daha ayakta kalmayı başardı” şeklinde konuştu.

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleri Attouda Antik Kenti ve doğal travertenleri hakkında bilgi verdi

Sıradaki haber:

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleri Attouda Antik Kenti ve doğal travertenleri hakkında bilgi verdi

Çerezleri, yalnızca veri politikamızdaki hedeflere uygun ve mevzuata uygun bir şekilde kullanmaktayız. Daha fazla bilgi için lütfen veri politikamızı inceleyiniz.